google-site-verification: googlec4e35afaded10b34.html
top of page
  • Writer's pictureAnia

Aktualizacje systemów po zmianach przepisów - czy łączyć z poprawkami i nowymi funkcjonalnościami.

Updated: Jul 15, 2022


W wyniku zmieniających się przepisów prawa pracy dostawcy oprogramowania muszą dostosowywać systemy do nowego stanu prawnego.

W tym samym czasie użytkownicy systemów zamawiają nowe funkcjonalności lub planują szersze wykorzystanie systemu w firmie.

Dostawcy proponują ulepszone wersje programu albo trzeba wgrać poprawki do ewentualnych błędów.

Jak w takim wypadku ustalić priorytety, czy lepsza jest jedna całościowa aktualizacja czy należałoby zamawiać i wgrywać zmiany kawałkami?


Spiszmy wszystkie aspekty i zakwalifikujmy je do odpowiednich szufladek, zgodnie z najlepszą kwalifikacją:Nazwanie potrzeb i przekazanie wymagań dostawcy pozwoli na całościowe spojrzenie i prawidłowe rozpisanie projektu, co wpłynie pozytywnie na jego jakość i cenę poprzez unikniecie niepotrzebnej przebudowy, poprawek do poprawek i sztucznego doklejania funkcjonalności.

Wdrażanie partiami

Nie wszystkie nazwane wymagania muszą być wdrażanie jednocześnie. Podziel projekt na mniejsze części, które można testować i uruchamiać niezależnie, ustaw wysoki priorytet na zmiany wynikające z przepisów. Taki podział daje możliwość zastosowania planu minimum w postaci wdrożenia samych zmian obowiązkowych. Być może zespołowi projektowemu i dostawcy nie uda się przygotować innych pożytecznych zmian w tym samym czasie. Możemy też projektować i testować kilka modułów albo jednocześnie albo oddzielnie.Bezpieczeństwo procesu przede wszystkim

Często klienci chcą dostać komplet zamawianych zmian niezależnie czy wynikają z przepisów czy innych warunków biznesowych.


Powody zazwyczaj są dwa:

1. Dostaniemy wszystkie zmiany - usiądziemy do testowania zajmiemy się tylko tym i będziemy mogli przejść do innych zadań

weź pod uwagę ryzyko braku możliwości wgrania poprawek wynikających z przepisów spowodowanych niezaakceptowaną na etapie testów funkcjonalnością biznesową

zbyt wiele wątków do testowania rozprasza i sprawia, że testy są bardziej pobieżne, a to od nich zależy poprawne działanie systemu.
2. Obawa, że gdy dostawca wgra zmiany wynikające z przepisów, będzie brakowało czasu na wdrożenie pozostałych.

Ten punkt można wyeliminować na etapie tworzenia zamówienia, odpowiednio wcześniej rezerwując zasoby.Zbyt duży nacisk na dostawcę może spowodować kłopot dla Ciebie.


  • Przekaż solidnie zebrane potrzeby i poproś o oszacowanie pracochłonności oraz terminów

  • Jeżeli dostawca nie rekomenduje wdrażania poszczególnych zmian jednocześnie - nie naciskaj. Często zmiany pozornie bardzo łatwe mają wpływ na najbardziej istotne mechanizmy systemów i powinny być implementowane z dużą ostrożnością.

  • Podejście "Robimy wszystko albo wcale" powoduje ryzyko, że dostawca zgodzi się pod presją, ale bez odpowiedniego czasu i zasobów nie przygotuje wymaganych zmian a Wy zostaniecie z niedziałającym systemem (ręcznym przepisywaniem, trzymaniem wyliczeń w arkuszach kalkulacyjnych itp.) Lepiej mieć uruchomione podstawowe funkcjonalności i ustalony termin na zakończenie prac niż wciąż "rozkopany plac budowy".

  • No i pamiętajmy o obliczeniu kosztów, bo ostatecznie trzeba będzie zdecydować, z których dwóch atrybutów zamierzamy skorzystać - poniższy trójkąt przecież nie istnieje.
Specyfikujemy wszystko, wdrażamy partiami. #jankowskahrproject #systemyHR #aktualizacjesystemów #wdrażanie

42 views

Comments


bottom of page