google-site-verification: googlec4e35afaded10b34.html
top of page
  • Writer's pictureAnia

Synchronizacja systemów - co to znaczy w praktyce?

Updated: Jul 15, 2022


Synchronizacja danych to w praktyce "kopiowanie" danych z jednego systemu i "wklejanie" ich do innego.

Proces może być mniej lub bardziej zautomatyzowany (o sposobach synchronizacji w kolejnym poście). Głównym zadaniem procesu synchronizacji danych jest przeniesienie danych wprowadzonych w jednym systemie do innego lub kilku innych systemów.
Niezależnie od liczby posiadanych programów bardzo ważnym punktem jest zachowanie spójności danych.
Podczas planowania procesu synchronizacji, aby zadziałała ona skutecznie pomiędzy systemami, należy zwrócić szczególną uwagę na:


1. Jedno źródło danych – dla konkretnej danej tylko jeden program jest nadrzędny, tylko w tym programie można wprowadzać daną informację i ewentualnie ją modyfikować.2. Definicje i sposób przechowywania danych w różnych systemach. Zanim zdecydujemy się na kopiowanie danych pomiędzy systemami bardzo istotne jest ustalenie wspólnych definicji np. czy w obydwu systemach wymiar urlopu prezentuje tą samą wartość, wymiar może być roczny, do wykorzystania na danych dzień (uwzgledniający zaległy) podczas gdy w innym systemie zaległy jest przechowywany w innym polu.


W niektórych systemach ze względu na to, że są różnie zaprojektowane, dane mające pozornie te same wartości, mogą mieć różne atrybuty. W jednym systemie niepełnosprawność pracownika może być opisana atrybutami jak stopień, data od i do oraz zgody na pracę w nocy czy w nadgodzinach, podczas gdy w innym systemie atrybutami niepełnosprawności będą jedynie stopień, data od i do a zgody pracowników będą przechowywane w osobnych rekordach.3. W przypadku wymiany danych dla wielu obszarów lub/i kilku systemów ustalenie właściwej kolejności.

Niejednokrotnie wymiana danych nawet pomiędzy dwoma systemami obejmuje kilka procesów, które muszą być wykonane w nich naprzemiennie (przykład kolejno zachodzacych procesów 1-4 na schemacie obok), dlatego jeżeli synchronizacja nie odbywa się czasie rzeczywistym to należy uwzględnić w procesie jaki obszary i w jakiej kolejności po sobie, powinny być synchronizowane w tych systemach.

Ręczne wprowadzanie danych do różnych systemów to stracony czas i ryzyko pomyłki.76 views

Comentários


bottom of page